2025.05.29.

Vajon hány családnál indul hasonlóan a ma reggel? Fáj a fejem, fáj a hasam, nem érzem jól magam... Ha Nálatok is vannak ilyen rejtélyes reggeli megbetegedések, akkor ajánlom ezt az írásomat elolvasásra!
Lili a paplan alatt feküdt, fejét a párnába fúrta.
- Anyu, nagyon fáj a fejem! – nyöszörögte, mikor édesanyja belépett a szobába. "És a hasam is szúr... Szerintem lázas is vagyok."
Anya leült az ágy szélére és megsimogatta Lili homlokát.
"Hm, lázad nincs" – mondta kedvesen. "De tényleg nem érzed jól magad?"
"Nem" – rázta a fejét Lili. "Egyáltalán nem. Nem tudok ma iskolába menni."
Anya elgondolkodott. A tavaszi szünetnek épp tegnap lett vége, és Lili egész hétvégén vidáman játszott. Furcsa, hogy pont ma reggel betegedett meg....
A történet innen két irányba fordulhat:
(1) a kislány a testi tünetei miatt otthon marad.
VAGY
(2) az anyuka segít neki, hogy a szorongás okozta testérzetein felülkerekedve mégis eljusson az iskolába.
Mondjuk így:
"Hoztam neked egy gyógyteát" – mondta mosolyogva.
Lili belekortyolt, aztán fintorogva nézte a zöldes folyadékot.
"Ez finom?" – kérdezte gyanakodva.
"Ez különleges tea" – válaszolta Anya titokzatosan. "Békatea."
"BÉKA tea?" – Lili szeme hatalmasra nyílt.
"Igen" – bólintott Anya komolyan. "Tudod, amikor valaki nagyon fél valamitől, akkor egy kis béka költözik a hasába. Ettől a teától kiugrik és elszalad."
Vagy így:
Anya kiment a szobából, és egy kis színes notesszel tért vissza. A füzet borítóján egy mosolygós napocska díszelgett.
"Ez egy varázsfüzet" – nyújtotta át Lilinek. "Egy suttogó napló."
Lili kíváncsian forgatta a füzetet.
"Igen. Amikor félünk valamitől, de nem tudjuk vagy nem merjük kimondani, akkor a suttogó naplóba leírhatjuk. A füzet meghallgat és segít."
Lili kétkedve nézett anyukájára, de az kedvesen rámosolygott.
"Próbáld ki. Írj bele, aztán hagyd az éjjeliszekrényeden! Amíg az iskolában leszel, válaszol arra, amit írtál."
Szeretettel küldöm ezt a mesét azoknak a szülőknek, akik otthonában az iskolaundoritiszt okozó "manók" randalíroznak!
Nálatok van érvényben lévő betegség-szabály?
Amivel legálisan otthon maradhat a gyermeketek?
Azoknál a gyerekeknél, akik hajlamosak az iskolával összefüggő szorongásukat testi betegség formájában megélni, hasznos lehet egy jól kommunikált lista, amely azokat az állapotokat foglalja magába, melyek mentesítenek az iskolába járás alól!
Ha hiszitek, ha nem, ez a lista rövidebb, mint elsőre gondolnátok:
- láz
- többször ismétlődő hányás, hasmenés
- fejtetű
És "sajna", irány a suli (vagy az ovi), ha:
- fáj a has vagy a fej
- fáradt
- izgulással összefüggő hányás vagy hasmenés jelentkezik
- vagy a bizonytalan eredetű "Nem érzem jól magam" típusú mondat hangzik el.
Nem könnyű dolog reggelente eldönteni, mi fér bele a „ma inkább maradjunk otthon” kategóriába. De ha van egy előre megbeszélt, közösen átlátható szabályrendszer, az sok felesleges vitát, bizonytalanságot és lelkiismeret-furdalást megspórolhat mindkét oldalról.
Ami pedig a „Nem érzem jól magam” mondatot illeti – azt mindig érdemes komolyan venni, csak nem biztos, hogy otthonmaradós formában. Néha egy extra ölelés, egy nyugodtabb reggel vagy egy tanítóval megbeszélt könnyített nap többet segít, mint egy egész napos kanapén fekvés.
Az érzéseket nem lehet lázmérővel mérni – de lehet róluk beszélni.
A gimnáziumi töritanáromnál az a szabály volt érvényben, hogy félévente egyszer lehetett nála óra előtt (!) jelenteni azt, hogy nem készültem. Nem kellett indokolni, kamu indokokat kitalálni, hogy szült a macskám, ellopták a könyvem, elment az áram... Egyszerűen annyit mondtál, hogy ma nem készültem. Ő biccentett egyet, és semmit sem kérdezve tette tovább a dolgát.
Engem akkor, a félig gyerek - félig felnőtt állapotomban teljesen lenyűgözött az a fajta felnőtt számba vétel, amelyet ez a felelés-passzolási lehetőség jelentett.
Félévente 1 - nem túl sok, de a semminél több!
Ha beosztottad, épp elég volt!
Ez az élményem jutott eszembe, mikor a betegség-listáról szóló bejegyzésemhez érkező hozzászólásokat olvastam. A kommentek eszembe juttattak ugyanis egy nagyon fontos kiegészítést - igenis lehet néha otthon maradni szülői engedéllyel, de a kukanapok vagy suli-kihagyós joker-kártyák száma LIMITÁLT, felhasználásuk időpontjáról - életkortól függően - dönthet a szülő és a gyermek közösen, később pedig a fiatal önállóan.
Nagyon fontos kitétel volt ugyanakkor Komáromi Tanár úrnál az is, hogy a passzolás felhasználását mindig az óra előtt, azaz előre be kellett jelenteni - akkor már nem lehetett, ha éppen Téged hívott volna ki felelni... Fel kellett vállalni annak a kockázatát, hogy elhasználod a passzodat, és közben aznap esetleg nincs is felelés...
A kukanapot illetően is érdemes erre törekedni.
Ne indulás előtt, a dolgozat miatti stresszben merüljön fel, hogy inkább otthon maradnék, hanem legyen erről egy párbeszéd szülő és gyermeke között.
Egészen más az olvasata, ha előre, egy családi program vagy egy extra kimerültség miatt jutunk erre a döntésre, mint amikor a szorongás testi jeleit értelmezzük - tévesen - betegségként.
Szeretettel,
Reni