2023.06.11.
A legtöbben úgy vagyunk június elején a nyári szünettel mint József Attila a Mamával. Már egy hete csak rá gondolunk. Gyerekként meg pláne.
Ó, ió, ció, áció, káció, akáció, VAKÁCIÓ!
Összegyűjtöttem néhány ötletet, hogy mit tehetünk mi, szülőként, hogy az idei a legcsodálatosabb nyárként maradjon meg a családunk emlékezetében!
Ha a nyárra gondolunk, eszünkbe juthat számtalan finom illat, az esték hangjai, a végtelennek tűnő szabadidő, a szabadság érzése.
Nálatok mivel telik majd a nyári szünet két és fél hónapja? Adok néhány tippet, hogyan teheted varázslatossá az idei nyaratokat anélkül, hogy messzi országba utaznátok vagy rengeteg pénzt költenétek!
Mert amire IGAZÁBÓL szüksége van a gyerekeknek a szuper nyárhoz, azok az alábbiak:
- Veled való bensőséges kapcsolatra
- Barátokkal való együttlétre
- Olyan délutánokra, amikor (látszólag) semmi sem történik (vagyis amikor a képzelőerő életre kelhet)
- Lehetőségek, hogy valami újat elsajátítson vagy egy meglévő készséget tökéletesítsen
- Élmények, amelyeket boltban nem lehet megvenni (csillagnézés, esőtánc)
1. Legyen minden nap egy kis idő a közös mókázásra! (Már napi 15 perc is számít!!!)
Legyen ez akár egymás lelocsolása vagy vacsi előtti közös trambulinozás, iktass be legalább egy dolgot minden napra, ami segít egymáshoz kapcsolódnotok (főleg, ha egész nap külön töltöttétek az időt, te dolgoztál, ő táborban volt).
2. Találd meg az egyensúlyt a napirend és a lazulás között!
Kutatások bizonyítják, hogy az iskolások számára mennyire stresszes a tanév követelményeit teljesíteni: házifeladatok, külön órák, határidők tömkelege terheli őket szeptembertől június közepéig. Az idegrendszerüknek igazán szüksége van a semmitevésre. DE! Arra is szüksége van, hogy az elfolyó idő helyett keretei is legyenek a napjaiknak, a nyaruknak. Találjatok ki a nyári szünetre vonatkozó napirendet, tegyétek ki jól látható helyre, és hivatkozzatok rá, amíg be nem rögzül! Nem kell túlbonyolítani, de az igenis segítség, ha tudják, hogy reggeli után alkotós idő jön, hogy ebéd után mindenki kap egy kis nyugi-időt (olvasásra, pihenésre), és hogy kora este együtt mozogtok majd valamit. Akár apró, közösen végezhető házimunkákat is érdemes lehet a napirendbe felvenni!
3. Vezess be olvasási időt!
A könyvek új világokba viszik el az olvasókat, kitágítják a képzelet határait! Nézzetek szét otthon a polcokon, kukkantsatok be egy könyvesboltba, látogassatok el a helyi könyvtárba, és vessétek bele magatokat a könyvek kínálta világokba! Ne feladatként szabd ki az olvasást, ne feladat legyen (gyakorlás címszóval), hanem kaland, amiben közösen vesztek részt. Szabad a már jól olvasó gyerekeknek is felolvasni, ne hagyjátok abba akkkor, amikor a gyermeketek is bevezetődik a betűk világába!
4. Segítsd őt, hogy egészséges viszonyba kerüljön az idővel!
Legyen lehetősége megbarátkoznia az egyedüllét előnyeivel, élvezze saját maga társaságát, kütyük nélkül. Amikor unatkozik, ne engedd, hogy egyből a telefonja vagy a tablet konstans szórakoztatást kínáló világába menelküljön!
5. Bátorítsd, hogy próbáljon ki valami újat a nyár folyamán!
Lehet, hogy a gyermeked egész évben rágta a füledet, hogy szeretne megtanulni gitározni. Vagy folyton azt hajtogatta, hogy ő nem tud kézen állni, a többiek viszont igen. Lehet, hogy régóta vágyik arra, hogy egyedül készíthessen valamit a konyhában. A nyár kiváló időszak arra, hogy új dolgokkal kísérletezzünk, hogy kipróbáljuk magunkat az élet új területein. Bármibe is vágjátok a fejszéteket, élvezzétek a tanulás folyamatát, most nem kell időre teljesíteni, hiszen a nyár a végtelen szabadság állapota!
6. Legyen a nyár az érzelmi intelligenciát előtérbe helyező időszak a családotok életében!
Beszélgessetek az érzésekről, kiselőadások helyett sok-sok játékkal, nyitottsággal! Remek könyvek közül válogathattok, korosztálytól függően!
7. A nyár utolsó hetében hívasd elő a legjobb nyári fotókat és készítsetek közösen egy albumot belőlük!
Csapjatok egy nyárbúcsúztató bulit a tanév megkezdése előtti hétvégén! Ünnepeljétek meg a mögöttetek hagyott időt! Nézegessétek meg együtt a fényképeket, meséljétek el egymásnak a kedvenc emlékeiteket! Mi az, amit jövőre is így szeretnétek? Mit kell még finomítani, hogy jobban működjön! Milyen új családi hagyományt indítottatok el, mire lesz jó emlékezni a ködös, esős őszi-téli napokon!