2023.07.03.
Vannak úgynevezett superfood-ok, csoda-ennivalók, amikkel rengeteget tehetsz a testi egészségedért.És vannak olyan technikák, amelyek a lelki egészségedre hatnak mágikus erővel. Ilyen a mindfulness is. Olvass tovább, hogy miként válhat a tudatos jelenlét a mindennapok részéve, hogyan tedd játékossá, hogy a gyermeked is könnyedén "megkajálja."
A tudatos jelenlét vagy más néven mindfulness "a figyelem irányítása egy adott módon: szándékosan és ítélkezésmentesen a jelen pillanat tapasztalatai felé”. Gyökerei a buddhizmusig nyúlnak vissza, de ma már a nyugati társadalmak egyik - vallásról leválasztott - módszerévé vált, köszönhetően John Kabat-Zinn amerikai orvos ismeretterjesztő munkájának.
Rendszeres gyakorlásával:
- csökken a stressz-szint és a szorongás
- növekszik a boldogság-érzet és az észlelt energia-szint
- javul a koncentráció és a fókusz tartásának képessége
Ki ne szeretné ezekkel felvértezni a gyermekét?
Ha azt gondoltad eddig, hogy a mindfulness csak a hippi-lelkivilágú felnőtteké vagy kizárólag jógázással és meditációval lehet elérni ezt az állapotot, akkor számodra az alábbi játékos ötletek forradalmian fognak hatni, meglátod majd, hogy igazából milyen egyszerű gyakorlatok révén is elérhetitek a kívánt hatásokat!
Ha konyhanyelven szeretném megragadni a mindfulness lényegét, akkor azt mondanám, hogy akkor élhető át, amikor egy feladatba belefeledkezünk, tisztában vagyunk a gondolatainkkal és az érzéseinkkel, de nem akarjuk ezeket kontrollálni. A jelenre koncentrálunk, nem rágódunk a múlton, és nem aggódunk a jövő miatt. Pozitív, kíváncsi, ítélkezés-mentes a hozzáállásunk.
A gyerekek különösen fogékonyak a mindfulness-technikákra, ha életük korai szakaszában találkoznak velük, sokkal könnyebben részükké tud válni ez a fajta szemléletmód.
Lássuk, milyen játékokkal viheted közel őt a tudatos jelenlét gyakorlatához!
1. Tudatos hallgatás
Életkor: 4+
Eszközök: csengettyű vagy online elérhető harangszó
Kérd meg a gyermekedet, hogy helyezkedjen el kényelmesen, és hunyja le a szemét! Az lesz a feladata, hogy koncentráljon a hangra, mikor milyen erősséggel hallja, és mikor halkul el teljesen. Mondd el neki azt is, hogy a szemeit akkor nyissa ki, ha már egyáltalán nem hallja a hangot.
Utána beszélgethettek arról, hogy milyen volt számára ez a gyakorlat. Sikerült-e neki végig a hangra figyelnie vagy elterelődött a figyelme? Mit érzett a testében a gyakorlat során?
2. Kincseszsák
Életkor: 4+
Eszközök: egy nem átlátszó zsákocska (kispárnahuzat is megteszi) és beleférő használati tárgyak
Tegyél a zsákba különböző, érdekes formájú, más-más textúrájú apróságokat.
A játék során a gyermekednek a kezével kell majd "látnia", le kell tapogatnia egyesével ezeket a "kincseket", meg kell próbálnia kitalálni, melyik mi lehet. Segíthetsz természetesen, hogy ha nagyon tanácstalan lenne, bátran adhatsz neki nyomokat, amikkel könnyebben megfejti a feladványokat. Bátoríthatod, hogy próbálja jellemezni az éppen a kezében tartott tárgyat, milyen az alakja, mekkora a mérete, milyen a tapintása.Hogy érzi magát közben, hogy nem tudja mit tart a kezében? Kíváncsi? Frusztrált? Szorong? Emlékezz, bármelyiket is fogalmazza meg, elegendő a nyugtázás, az, hogy éppen most így érzi magát. Amikor már jól körbetapogatta, esetleg közös erővel ki is találta, engedd meg, hogy kivegye, és a keze után most a szemével is megnézhesse.
3. Pókemberes érzékelés
Életkor: 5+
Eszközök: csak a képzelőerőre van szükség a feladathoz
Pókember egyik szupereje, hogy rá tud hangolódni a különböző érzékszerveire. Kérd meg a gyermekedet, hogy aktiválja ő is - Pókemberhez hasonlóan - a különböző érzékszerveit, és így vegye szemügyre a körülötte lévő világot.
- Mit lát?
- Mit hall?
- Mit tapint?
- Milyen szagokat érez?
- Milyen ízeket érez?
Hagyd, hogy "pók-állapotban" felfedezze a szobát vagy a kertet. Mesélje el, miket tapasztalt. Utána pedig mondd el neki, hogy ilyenkor, amikor az érzékszervi benyomásainkat figyeljük, maximálisan a jelenben vagyunk, kizárjuk az amúgy fejünkben kavargó gondolatokat. Később, gyakorlással, még inkább tökéletesíthető ez a tudatosan az érzékszerveket igénybe vevő gyakorlat.
4. Virágmegfigyelős játék
Életkor: 4+
Eszközök: egy virág
Kezdésnek keressetek egy virágot, amit tüzetesen szemügyre fogtok venni. Üljetek le a virág elé, és egy pár pillanatra csukjátok be a szemeteket. Utána pedig nézzétek meg úgy, mintha életekben először látnátok ilyet. Vizsgáljátok meg töviről hegyire. Milyen a színe? Az illata? A tapintása? Osszátok meg egymással a megfigyeléseitek eredményét!
5.Légző-cimbora
Életkor: 3+
Eszközök: alvós plüss
Kérd meg a gyermekedet, hogy tegye a plüsst a hasára. Bátorítsd, hogy vegyen egy mély levegőt, amíg elszámoltok háromig, aztán jöhet a kifújás 4 ütemre. Figyeljétek, hogy emelkedik és süllyed a plüss a pocakon csücsülve. Végezzetek 5-10 ismétlést ebből! Vajon álomba tudja ringatni a plüsst ezzel a technikával?
Remélem, ha idáig eljutottál az olvasásban, már nem gondolod a mindfulness-t valami bonyolult rigmusokat skandáló, spiri-dolognak, sokkal inkább az érzékszervi és lelki tapasztalásokat tudatosító technikának, amelynek kedvező hatásait akár már ma elkezdhetitek meg tapasztalni! Kíváncsi vagyok, melyik lesz a Ti kedvenc játékotok!