2024.05.15.

A rabszolgák köztünk vannak.
Csak unikornisos-szuperhősös ruhát viselnek, ezért vakok vagyunk rájuk...
Ha viszont elolvasod Delphine de Vigan: Mindent a gyerekekért című könyvét, akkor egészen biztosan meglátod a fekete-fehér csíkos rabruhát a mézesmáz alatt.
Az írónő tűpontos képet rajzol a kidfluencerek világáról, a kirakatcsaládokról, akik a gyermekeik kirakatba állításával vadásszák a lájkokat (és az ebből következő anyagi jóllétet).
A történet Franciaországban játszódik. De a sztori a világ minden olyan pontján megeshetne, amit behálózott az internet.
A főszereplő, Melanie, saját hiányait pótolva teremt magának egy virtuális követőtábort, akiket drágáimnak nevez. Az elején még bájos dolognak tűnt megmutatni a gyermekeit, de a gépezet beindulása után már nem volt megállás, sztárok lettek. A férj háttéremberként támogatta az egész karrier felfelé ívelését, a két gyerekkel pedig kicsomagolós és kihívásos videók hadát gyártották le. A közönség imádta őket.
Magyarországnak is megvannak a maga Melanie-jei. Nálunk is vannak "mintacsaládok". Ha hébe-hóba azt érzed, élnéd az életüket, kérlek, mindenképp olvasd el ezt a könyvet!
A youtuber gyerekekre nem vonatkoznak azok a korlátozások, amelyek a gyerek modelleket, színészeket, énekeseket védik. A jog szerint amit csinálnak, az nem munka, csak egy életstílus.
De egy olyan életstílus, amit nem választhattak.
A szülők szerint sokszor ez egy közös hobbi, mások szerint viszont leplezett munka.
Kapaszkodjatok meg: egy Samia nevű kislánynak már 2019-ben, 4 éves korában 143 ezer követője volt az Instagram-on és 203 ezer Youtube-előfizetője.... És ugyanebben az évben egy 8 éves kissrác, Ryan Kaji lett a Youtube legjobban kereső videósa. Csak 2019-ben 26 millió dollárt, azaz több, mint 7,7 millárd forintot keresett a videóival - írja a The Guardian:
A 8 éves Ryan Kaji (valódi nevén Gaun) lett 2019-ben a YouTube legjobban kereső videósa. Ryan’s World nevű csatornája 23 millió feliratkozóval 26 millió dollárt, azaz több mint 7,7 milliárd forintot termelt neki (ja nem is neki, hanem a szüleinek...)
A legtöbb kiskorú influenszer már egészen kis korától be van szervezve, éppen úgy, ahogy egy szektába szerveznek be valakit.
Hogy a beszervezett azt érezze, hálás lehet, hogy bevették a csapatba. Hogy azt érezze, mindig is ezt akarta csinálni.
Egyesek szerint ezek a gyerekek éppúgy a családon belüli erőszak áldozatai, mint más bántalmazott gyerekek.
Nem tudom én sem másképp gondolni.