2022.04.15.
Ismeritek a nyugi-sarok kifejezést? Ezt az olyan elkülönített kis területre használják, amit kifejezetten azzal a céllal alkottak meg, hogy az érzelmi önszabályozáshoz nyújtson teret az arra rászoruló gyermekeknek.
Az elmúlt évek a szokásosnál is nagyobb emocionális terhet raktak a gyerekek vállára, ezt mutatja az állami és magánpraxisokban szorongásos tünetekkel jelentkezők növekvő száma.
Ezért ha valamikor, akkor most igazán fontos, hogy az érzelmeikkel való munkához teret és időt kapjanak.
A nyugi sarok (vagy hívhatjuk akár zen zónának is) kinézetét tekintve sokféle lehet, a közös a különféle megvalósításokban az, hogy az érzelmek validálását, lecsendesítését, a harag / félelem megszelídését facilitáló eszközöket kínál fel választásra.
Egy ilyen kuckóban a gyerkőc biztonságban érezheti magát, a célja a nyugi saroknak nem az, hogy ide küldve büntessük a nem kívánt viselkedésért, hanem hogy lehetőséget kínáljunk számára arra, hogy megnyugodjon, hogy "rendezni tudja" a sorait, lecsendesítse a "belső háborgó tengert".
MILYEN ELŐNYÖKKEL JÁR EGY NYUGI-SAROK MEGTEREMTÉSE?
⭐️ fejleszti az érzelmi intelligenciát - a benne lévő edukációs anyagok és eszközök segítségével a gyerekek könnyebben azonosítják majd a főbb érzéseiket, és megtanulják azt is, hogyan kezeljék őket
⭐️ a kellemetlen érzéseket is elfogadhatóvá teszi - azt kommunikálja, hogy nem baj, ha időnként csalódottak, féltékenyek, ingerlékenyek a gyerekek, ezek az érzések érvényesek, nem kell szégyenkezni miattuk
⭐️ kereteket biztosít - az erős érzelmek megéléséhez biztosít egy biztonságos "medret", megelőzheti az érzelmi cunamikat
kép forrása: https://www.strong4life.com/.../creating-a-calming-corner...
MIRE FIGYELJÜNK EGY ILYEN KUCKÓ MEGTEREMTÉSEKOR?
✏️ Tegyük kényelmessé! Kínáljon bekuckózásra alkalmas párnákat, plédeket, esetleg babzsákot
✏️ Falra tett posztereken vagy asztalkán elérhető kártyák formájában mutassunk be technikákat az önmegnyugtatásra (pl.: kedvenc dal dúdolása / mély légzést bemutató gyakorlatok vagy akár jógapózok)
✏️ Jó, ha az érzéseik megnevezésére is kínálunk számukra választási lehetőséget (akár smiley-k vagy egyéb arcok segítségével)
✏️ Bőségesen legyen benne "bigyó" - olyan kis tárgyak, amikkel jót lehet matatni, mondjuk fidget spinner, pop-it, stresszlabda, Rubik-kocka, zsenília rúd, az sem baj, ha ezek szenzoros ingerlést is nyújtanak ????
✏️ Érzelmeket megjelenítő, az érzelmi önszabályozást segítő könyvek (szerencsére ezen a téren már magyar nyelven is bőségesen van választék, elég ha csak Shona Innes könyveit említem, de tényleg hosszú a lista, mazsolázgassatok kedvetekre)
✏️ Pozitív megerősítéseket tartalmazó kártyák
✏️ Firkáláshoz, színezéshez, papírtépéshez ceruzák, papírdarabok
✏️ Iskolai környezetben hasznos lehet, ha van olyan fülvédő is a kuckóban, ami segít az iskolai alapzajt minimalizálni
✏️ A keretek tartását segítheti, ha különböző időt mérő (5, 10, 15 perces) homokórák is a rendelkezésre állnak - így lehet időbeli szabályozást bevezetni a zen-zóna használatához.
Pinteresten calming center / calm down corner keresőszavakra szuper ötleteket találtok majd, ha szeretnétek Ti is kialakítani egy nyugi kuckót otthonra!
Ui.: az elkészült zen-zónát nem tilos anyukáknak is használni ;-)
Just relax!
Reni
#nyugisarok #önnyugtatás #otthon #iskolában