2022.07.30.
Ugye voltatok már olyan helyzetben, amikor szeretett volna valaki megnyugtatni Titeket, de csak tetézte a bajt, mert még azon is bosszankodni kezdtetek, amit mondott? Nem könnyű műfaj egy aggódó gyermeket megnyugtatni - mindannyian tapasztaltuk már, hogy bármit mondunk, lepereg, mintha az egyik fülén be, a másikon ki, és csak mantrázza tovább a félelmeit...
Ma olyan tippeket hoztam, amik SZÜLŐI oldalról nyújtanak segítséget az ilyen helyzetek sikeres megoldásához!
1. NE BAGATELLIZÁLJ, NE LEGYINTS A FÉLELEM OKÁRA!
Hiába tudjuk, hogy racionálisan nem kellene így éreznie, az érzéseit nem lehet elvitatni senkitől. Rémes élmény lehet egy gyerek számára, hogy amikor őszintén megosztja valakivel a belső világa félelmetes gondolatait, a másik csak legyint erre egyet, hogy ugyan, ez semmiség...
2. IGAZOLD VISSZA AZ ÉRZÉSEKET, MIELŐTT MEGNYUGTATÁSBA KEZDENÉL!
Sokszor egyből a nyugtatással kezdünk szülőként, pedig előtte szükség van arra is, hogy visszajelezzük, értjük és elfogadjuk az érzelmeiket. Nem szerencsés egyből vitatkozásba bonyolódni, hogy milyen érvelési hiba van a gondolatmenetében, miben téved. Miután elmondta, mit érez, egy egyszerű:
"Jól értem, hogy amiatt félsz elmenni a kirándulásra, mert nem szoktad meg, hogy ne itthon aludjál?" kérdés már elég lehet a visszaigazolásra. Ezek után feltehetjük azt a kérdést, hogy:
"Szeretnéd, ha elmondanám, én hogyan látom a dolgot?"
Ha nemmel válaszol, akkor nem beszélgetésre vágyik, ilyenkor inkább válasszatok a játékos technikák közül.
Ha igennel, akkor mehetünk tovább a beszélgetés útján.
3. HASZNÁLD A 15 MÁSODPERCES SZABÁLYT!
Ha 15 másodperc alatt nem sikerül a megnyugtató szavainkkal eredményt elérni, akkor felesleges tovább jártatni a szánkat, ennyi idő elég ahhoz, hogy eldőljön, működik-e szavakkal a megnyugtatás vagy más - a verbalitást hanyagoló - eszközhöz folyamodjunk inkább.
Forrás: L. J. Cohen: Legyőzzük a félelmet című könyve