2022.10.31.
Képzeljeték el, hogy épp rendelést adtok le egy étteremben! Finomabbnál finomabb ételek szerepelnek az étlapon, és már érkezik is az asztalotokhoz a pincér, akinek a gyermeketek csupán annyit mond:
- "Nem akarok bolognait enni!"
Szegény pincér, jól meg lenne lőve ennyi infóval, hogy akkor mégis milyen étel rendelését vegye fel.
Na, valahogy így vagyunk az ÉLET étlapjával is: sok gyermek és szülő hajlamos azt megfogalmazni, amit nem szeretne, amit el akar kerülni, ahelyett, hogy pontosan a vágyott képet írná le szavakkal.
Mit gondoltok, melyik mondat bizonyul nagyobb segítségnek?
- "Félek, hogy el fogom felejteni a verset, amikor fel kell mondani az osztály előtt!"
VAGY
- "A verset jól megtanultam, minden egyes szava eszembe fog jutni, amikor hangosan és tisztán szavalom."
Amikor a képzeletünkben olyan képeket gyártunk, ahol kudarcot vallunk, ahol veszítünk, akkor ezzel szinte megágyazunk a dolgok ilyen irányú alakulásának.
Az agyunkban nincs belső kép a "NE TEDD, NEM, SOHA" és más hasonló szavakra, szóval amikor arra gondolunk, mit NEM akarunk, akkor paradox módon épp azt fogjuk látni...
Ha mondtátok már a gyereketeknek, hogy ne nyomogassa az autóban az ablaknyitó gombját, és erre szinte azonnal megnyomta, nos... most már sejtitek miért!
Érdemes tehát a gyermekünket az éttermes példával arra tanítani, hogy bátran fogalmazza meg pozitív állításokként a szavait, azt mondja, amit szeretne.
Ezzel párhuzamosan mi is végezzünk egy mini-gyomlálást az anyukaként rendszeresen használt kifejezéseink között: dobjuk a kukába a "ne aggódj!" frázist, és vezessük be helyette inkább a "maradj nyugodt!" kifejezést!
Íme három varázskifejezés, amelyek jól jönnek, ha szeretnétek segíteni a gyermeketeknek a pozitív fókusz kialakításában!
1. GONDOLJ BELE!
Ha ezt odabiggyesztjük a mondataink elé, akkor ezzel előkészítjük a terepet a kedvező gondolatnak, a gyermek mentális állapotát optimális irányba terelve.
- "Gondolj bele, milyen jó érzés lesz túl lenni a dolgozaton!"
- "Gondolj bele, milyen klassz lesz letudni gyorsan a házimunkát, és utána elnyújtózni a kanapén!"
2. KÉPES VAGY RÁ!
Ezzel azt erősítjük, ami már jól megy, amit már meg tud tenni (a fánkra figyelünk, a középen lévő lyuk helyett). Ráadásul, ha így gondolkodunk, akkor még azt is sugalljuk, hogy ahogy a képességei eddig is gyarapodtak, ezután is fejlődni fog mindenben, amire kellő időt és energiát szán.
-"A dolgok változnak, és Te is változol, és a .... (kívánt viselkedés vagy képesség) megtanulása is csak egyike azon dolgoknak, amelyek előbb-utóbb sikerülni fognak!"
3. VÁLSZ / LESZEL
Ezek a kifejezések is a fejlődést, a dolgok előrehaladását üzenik.
Szintén érdemes használni még:
a NAPRÓL NAPRA / AHOGY TELNEK A HETEK... kifejezéseket is, amellyel a fix gondolkodás helyett a fejlődésfókuszt erősíthetjük a gyermekünkben.
Látjátok, nem kell Gandalfnak vagy Dumbledore-nak lenni ahhoz, hogy a gyermekünk félelmeivel felvegyük a küzdelmet, legyen a tarsolyotokban minél több technika, minél több varázsige, hogy mindig legyen bevethető fortélyotok!
Csiribuu, csiribáá,
Reni
Forrás: Alicia Eaton: Lelki elsősegély gyermekünknek