2023.07.09.
Minden gyerek rajong a vadulós játékokért! Melyiknek ne csillanna fel a szeme egy kis párnacsata gondolatára, vagy melyikük mondana kapásból nemet arra, ha a szülő dobálni akarja? Bár kétségkívül zajjal és némi rumlival járnak (és nem is 100%-osan biztonságosak), ha megtudod, milyen áldásos hatásai vannak, Te is könnyebben kapható leszel rá!
Kezdjük a legfontosabbal: az ilyen típusú játék garantáltan közelebb hozza egymáshoz a szülőket és a gyerekeket (még akkkor is, ha látszólag egymás leküzdésén munkálkodnak), remekül erősíti a kapcsolatukat... A vadulós játék fejleszti a gyerekek értelmi és érzelmi intelligenciáját, csakúgy mint a testi erejüket, fizikai egészségüket is.A jó értelemben vett hancúrozás bár vad dolog, mégis biztonságos. A biztonság érzete jótékonyan hat a kreatív életerőnkre, arra, amit a mindennapok mókuskerekében oly ritkán használunk (legyünk akár a szülői, akára gyermeki oldalon.).
Mert miközben éppen párnacsatáztok vagy szumóztok, aközben a gyermeked idegrendszerében:
- aktiválódik az érzelmekért felelős amigdala
- a komplex mozgásokat szabályozó kisagy
- valamint a magasabb szintű döntésekért felelős prefrontális kéreg
A különböző agyi területek aktiválódása új sejtkapcsolatokat épít ki, azaz közvetve javítva az intelligenciát.
A szilaj, interaktív fizikai játék nem csak ránk, emberekre jellemző, természetfilmek előszeretettel mutatnak be játékosan birkózó oroszlánokat, de az elefántok, a bálnák, sőt még a hangyák között is megfigyelhető! A kutatók megfigyelték, hogy általában véve minél okosabb egy faj, annál gyakrabban figyelhető meg a fiatal egyedeinél a fizikai játszadozás.
A mai családokban viszont sokkal kevesebb ilyen típusú játékra kerül sor, a biztonságra való intenzív törekvés lassan kiradírozta a családok életéből a vadulós időtöltéseket.
Anthony Pellegrini (a Minnesota Egyetem pszichológiaprofesszora) szerint az óvodás gyermekek játszótéri viselkedése (attól függően, hogy milyen ügyesen és mennyit ugrabugrálnak) alapján jobban meg lehet ítélni, hogyan teljesítenek majd az iskola első osztályában, mint a hivatalos tesztekkel! Pelllegrini eredményei arra is rámutatnak, hogy a szabad játék - és különösen a hancúrozás - biztosítása jelentősen javítja a teszteredményeket ésa gyermekek társas kapcsolatait egyaránt.
A sokat hancúrozó gyerekek szinte minden esetben ügyesebbek fizikai és szociális képességeikben, mint azok, akik nem ugrabugrálnak.A pedagógusok manapság a verbális kontaktust erőltetik a kisgyermekek körében, miközben azok természetüktől fogva ösztönösen a fizikai kontaktusban és játékban szeretnék kinyílvánítani egymás iránti érzéseiket.
Az ilyen típusú játék során félre kell tenni a fizikai méretben és társadalmi rangban mutatkozó egyenlőtlenségeket,, ezt hívják játék-üzemmódnak.
A hancúrozás nemhogy kiváltaná, hanem éppen ellenkezőleg: elejét veszi az erőszaknak. Amikor a gyerekeinkkel ilyen játékokat játsszunk, mi magunk adunk modellt arra, hogyan tartsa vissza az erejét egy nagy és erős valaki. Mi tanítjuk nekik az önuralmat és az empátiát.
Tévedés azt hinni, hogy ilyen típusú játékokra csak a fiúknak van szükségük, mindkét nem profitálhat belőle!
Fontos, hogy nulladik, bemelegítő lépésként hangolódjunk arra rá, hogy mire lenne MOST szüksége a gyermekünknek! Ennek segítségével kezelhető a stimuláció mértéke. Az ingerlés szintje halk beszéddel, lassú mozgással csökkenthető, illetve hangoskodással, gyors mozdulatokkal növelhető.
Be kell azt is kalkulálnunk, hogy a fizikai játék aktivitásának van egy természetes görbéje, amely lassan emelkedik, majd miután elérte a szuperizgalmi állapotot spontán lefelé kanyarodik. Visszaüt, ha ezt a normális lefolyást megpróbáljuk idő előtt megszakítani. A legtöbb gyermek izgalmi görbéje 30 és 60 perc között van, ezt érdemes figyelembe venni, hogy ne csúsztassa meg a szokásos esti rituálét.
A csiklandozással bánjunk csínján - a nevetés csupán reflexválasz, nem biztos, hogy a gyermekünk élvezi is!!!
Fontos szabályként vezessük be, hogy nem ütünk övön alul, továbbá nem használjuk a körmünket karmolásra, a fogainkat harapásra!
Végül pedig talán a legfontosabb megszívlelendő tanács, hogy figyeljünk a nevetésre: ha azt látjuk, hogy a gyermekünk véresen komolyan veszi a játékos küzdelmet, azonnal álljunk le! Amíg huncut szikrák csillognak a szemében és így koncentrál - addig mehet a játék!
Ha szeretnél 14 ingyenesen letölthető vadulós játékötletet, akkor kattins a gombra:
Játékra fel,
Reni
Forrás: A.T. Debenedet - L. J. Cohen: Hancúrozni jó!