2022.08.29.
3, 2, 1 - visszaszámlálás indul: füzetek a helyén, ceruzák kihegyezve, tornacipő megvéve, iskolatáska bepakolva...
Szeptember elseje nagyon is belátható távolságra van már, így ha a materiális dolgoknál már kitetted a pipát, itt az ideje, hogy a lelki felkészülés is kezdetét vegye!
Egy hosszú, kalandokkal, szabadsággal teli nyári szünet után visszaülni az iskolapadba, nos, gyerek legyen a talpán, aki erre kitörő örömmel reagál!
A legtöbb diák ilyenkor inkább negatív érzéseket fogalmaz meg, elgyászolja, ami jó volt a nyárban, és aggódhat, mit hoz számára a kezdődő tanév.
Hogyan fogok kijönni az osztálytársaimmal?
Mennyi házi feladatot kapunk majd?
Milyen lesz az új tanár, akit emlegettek?
Mit kezdjek azokkal, akik idegesítenek?
Némi aggodalmaskodó gondolat teljesen természetes ilyenkor, de vannak gyerekek, akik számára már-már elviselhetetlen mértékű distresszt jelent a közelgő iskolakezdés.
Összeírtam pár gondolatot, hogyan segíthettek szülőként azoknak a gyerekeknek, akik számára a suli-nyitány a szorongások melegágya!
1. Kezdd az alapoknál: evés - mozgás - alvás!
Törekedj az optimális arányokra: figyelj egy picit jobban arra, mi kerül a tányérokra, biztosíts elég időt és teret a szabadban való szaladgálásra, és tereld aludni a nyári szünetes gyakorlathoz képest korábban! E három tevékenység kiegyensúlyozásával biztos alapokat teremtesz a gyermeked számára!
2. Fogadd el az érzéseit - validáld őket!
Biztosítsd afelől, hogy az érzések, amik benne vannak teljesen természetesek, és ahogy jöttek, úgy fognak menni is. Törekedj arra, hogy kifejtő kérdésekre adott válaszokkal maga számára is megfogalmazhassa a félelmei okát. A barátszerzéstől tart? A dolgozatok miatt izgul? Bármi is legyen az ok, mindenre találsz már segítő könyvet, bátran tankoljatok fel a könyvtárban!
3. Csináljatok cselekvési tervet!
Ha tudjuk, mi nyomasztja, akkor már csak egy lépés választ el minket attól, hogy közösen ötleteljünk a megoldási lehetőségekről. Egy közös brainstorming csodákra képes! Főleg, ha trükkösen csak terelgetjük az egyes opciók felé, de vele mondatjuk ki (ha láttátok DiCaprióval az Eredet című filmet, akkor tudjátok, milyen ereje van az incepciónak).
4. A jó dolgokat is vegyétek lajstromba!
Van egy angol mondás: "watch the donut, not the hole", vagyis, hogy a fánkra figyelj, ne a közepén lévő lyukra... nagyon szeretem ezt a gondolatot, mert sokszor megesik velünk, hogy a negatív dolgok listázása mellett észre sem vesszük azt, ami pozitív... Az átkeretezés technikája azt jelenti, hogy bár a tényeket (azaz a képet) nem változtatjuk meg, a körülötte lévő keret kicserélésével az egész képet új színben láthatjuk.
Mondjuk ha attól tart, hogy a barátja elment a suliból, és nem lesz kivel játszania a szabadidőben, akkor ezt, azaz a barát távozását átkeretezhetjük úgy, hogy ezzel lehetőséget kapott új diákok megismerésére.
5. Nézz egy kicsit tükörbe! Te hányadán állsz az iskolakezdéssel? Van-e benned emiatt félelem? Aggódsz-e amiatt, hogy vele mi lesz, megállja-e a helyét a gyermeked? Érdemes egy picit megállni, utánanézni a saját érzéseinknek is, ne spóroljátok le ezt a lépést!
6. Légy elérhető - érzelmileg, fizikailag!
Átmeneti tárgyakkal, apró figyelmességekkel sokat tehetsz a nyugisabb szeptemberi napokért!
Ismerek olyan anyukát, aki apró cédulákat tesz a szendvics mellé, van olyan szülő, aki egy fotót rakott a gyerkőc tolltartójába, egy másik közös barátságkarkötőt kezdett el hordani!
Az ötletek száma végtelen, a lényeg, hogy éreztesd a gyerkőccel, hogy akkor is vele vagy (lélekben, gondolatban), ha fizikailag ő a teremben csücsül, Te pedig a munkahelyeden teszed a dolgodat.
Szeretettel,
Reni